БЕЗОПАСНА РАБОТА с произведени наноматериали
Какво представляват произведените наноматериали (ПНМ)?
Произведените наноматериали са материали, в които 50 % или повече от частиците са с размер между 1 и 100 нанометра (nm) в поне едно измерение. Най-малките наночастици са сравними по размер с атоми и молекули.
Свойствата на частиците с такива размери могат да се различават от свойствата на по-едрите частици от същия материал. Тези свойства са резултат от малките им размери, но също така от тяхната сравнително голяма повърхност, формата, разтворимостта, химичния им състав, функциите и обработката на повърхността им. Поради тези свойства те привличат все по-голям интерес в научната област и се използват за разработване на нови продукти и технологии.
Някои примери за наноматериали:
нанотитаниевият диоксид се използва като вещество, поглъщащо ултравиолетовата светлина, например в козметични продукти, бои и покрития за прозоречно стъкло;
графенът е тънък и изключително здрав моноатомен слой от въглерод с много добра проводимост и голям потенциал в няколко промишлени области, и особено в електрониката;
въглеродните нанотръби притежават свойства, които представляват интерес за сектора на електрониката. Те се използват и за армиране на различни видове материали, например в сектора на строителството, както и при производството на компютърни дисплеи на основата на органични светодиоди (OLED);
наносреброто се използва например в медицински и козметични продукти и в храни, а също така като антисептично средство в разнообразни продукти като бои и покрития, облекла, обувки и домакински продукти;
квантовите точки са полупроводникови елементи, които са от особен интерес за различни приложения, като например медицински образни изследвания, диагностика и електронни продукти.
В областта на медицината наноматериалите привличат интерес например във връзка с потенциала си да пренасят лекарства до конкретни органи и за целите на образните изследвания (например магнитни наночастици от железен оксид). Наноматериали с нови свойства се разработват чрез нанасяне на различни видове покрития върху повърхността на наночастици.
Полезни източници на информация:
Безопасна работа с произведени наноматериали Незадължително ръководство за служители. Настоящото ръководство е специално предназначено да предостави на служителите, които работят с ПНМ и продукти, базирани на нанотехнологии, въведение във въпросите и подходите, свързани с безопасната работа с ПНМ.
корпоративен автор - Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ (Европейска комисия).
дата на публикация - 20.02.2019г..
линк за достъп до ръководството на български език - тук.
Произведени наноматериали на работното място - информационен лист Информационният лист е част от общоевропейската кампанията „Здравословните работни места управляват опасните вещества“, проведена в периода 2018г. - 2019г. от Европейската агенция за безопасност и здраве при работа (EU-OSHA) и целяща да насърчи превенцията на рисковете, произтичащи от наличието на опасни вещества на работното място като същевременно повиши осведомеността относно рисковете и ефективните начини за предотвратяването им.
корпоративен автор - Европейската агенция за безопасност и здраве при работа (EU-OSHA)
дата на публикация - 21.03.2019г..
линк за достъп до информационния лист на български език - тук.
„Е-факт 73“: Наноматериалите в сектора на здравеопазването: професионални рискове и превенция В този брой на „Е-факт“ се обяснява как здравните работници могат да попаднат на произведени наноматериали при извършване на ежедневните дейности на своите работни места. В него се предоставя информация относно съответните специфични професионални рискове и какво следва да се направи за превенция на експозицията.
корпоративен автор - Европейската агенция за безопасност и здраве при работа (EU-OSHA)
дата на публикация - 19.06.2013г..
линк за достъп до информационния лист на български език - тук.
„Е-факт 74“: Наноматериалите в дейностите по поддръжката: професионални рискове и превенция В този брой на „Е-факт“ е дадено кратко въведение към наноматериалите и рисковете от тях за безопасността и здравето на работниците. Обяснява се как работниците могат да попаднат на наноматериали при извършване на дейности по поддръжка и се предоставя информация относно това какво следва да се направи за превенция на експозициите.
корпоративен автор - Европейската агенция за безопасност и здраве при работа (EU-OSHA)
дата на публикация - 19.06.2013г..
линк за достъп до информационния лист на български език - тук.
Полезни връзки:
Обсерватория за наноматериали на ЕС (ОНЕС) - www.euon.echa.europa.eu
Европейската агенция по химикалите (ECHA) - www.euon.echa.europa.eu